Now Reading
Co to jest podologia oraz czym zajmuje się podolog?

Co to jest podologia oraz czym zajmuje się podolog?

Podolog z Katowic

Jeżeli zauważymy niepokojące zmiany na naszych stopach oraz odczuwamy dyskomfort podczas chodzenia – koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, czyli w tym przypadku podologiem. Nauka, która pomaga w rozpoznawaniu i leczeniu chorób dotykających przede wszystkim stopy, to podologia. Brak podjęcia ważnych kroków, takich jak zmiany codziennej pielęgnacji czy nieprzyjmowanie leków, może doprowadzić do rozwinięcia się grzybicy bądź poważnych powikłań. Dlatego warto dowiedzieć się, dlaczego wizyta u podologa jest tak istotna oraz kiedy należy połączyć ją z konsultacją z chirurgiem czy dermatologiem.

Co to jest podologia?

Podologia jest nauką z zakresu medycyny, w której konieczne jest poznanie zagadnień z zakresu ortopedii, dermatologii, miologii, osteologii czy nawet angiologii. Wiedza ta jest niezbędna, jeżeli kształcący się specjalista chce poznać źródło problemów, jakie nierzadko dotykają właśnie stopy. Jest to także przydatne w przypadku dobierania odpowiedniego leczenia. Nasze kończyny dolne podatne są na różnego rodzaju urazy, a nierzadko też cierpią przez występujące powikłania po przebytych chorobach. Aby zachować pewną sprawność, musimy regularnie kontrolować swoje zdrowie.
Nasze stopy nierzadko zmagają się też z chorobami bakteryjnymi, wirusowymi czy grzybiczymi. Dotykają one zarówno skóry, jak i płytki paznokcia. Samodzielne leczenie domowymi sposobami bywa nieskuteczne, dlatego niezbędna może być konsultacja ze specjalistą. Nie musi być to koniecznie lekarz pierwszego kontaktu – w takim przypadku warto wybrać się wprost do podologa.

Kim jest podolog i dlaczego warto przyjść na wizytę?

Specjalistą, który zajmuje się właśnie chorobami stóp, jest podolog. Nie jest on lekarzem, jednak zawód ten powiązany jest z kosmetologią. Nierzadko do podologa kieruje nas lekarz pierwszego kontaktu, jeżeli zdiagnozuje zmiany, w których usunięciu pomóc może nam właśnie taka wizyta. Gdy jednak sami zauważymy niepokojące objawy – także możemy odwiedzić gabinet. Podczas takiego spotkania na pewno zostanie przeprowadzony wywiad, a specjalista przyjrzy się bliżej obecnym na naszych stopach zmianom. Nierzadko konieczne może być również skonsultowanie się z chirurgiem, dermatologiem czy nawet diabetologiem, gdy mamy do czynienia z poważniejszymi chorobami, których usunięciem musi zająć się lekarz.
W czym pomoże nam podolog? Wskaże nam poprawne postępowanie w przypadku, gdy wystąpiła grzybica stóp, brodawki, modzele, suche pięty, trudne w usunięciu odciski, wrastające lub uszkodzone paznokcie czy nierzadko też haluksy. Specjalista ten dobiera także odpowiednią pielęgnację, którą klient powinien stosować regularnie, aby ograniczyć występowanie chorób skórnych. Nierzadko zalecane kosmetyki nie tylko zapobiegają, ale także leczą – na przykład powikłania po przebytych niedawno chorobach lub skutki przyjmowania lekarstw. Warto więc skorzystać z takowej konsultacji – podolog Katowice to osoba, która udzieli nam profesjonalnych wskazówek i przywróci dawny komfort.

Scroll To Top