Now Reading
Naturalne kosmetyki – dlaczego je wybieramy?

Naturalne kosmetyki – dlaczego je wybieramy?

naturalne kosmetyki używane przez kobietę

W dobie produktów, które niewiele mają wspólnego z naturą – coraz więcej osób decyduje się podjąć pewne kroki związane z codzienną pielęgnacją i wybierać takie kosmetyki, które opierają się głównie na składnikach znanych nam już doskonale. Dlaczego tak chętnie wybieramy naturalne produkty? Czy zawsze służą naszemu zdrowiu? Oto kilka faktów o naturalnych kosmetykach, które warto poznać!

Czym są naturalne kosmetyki?

Nie powstała żadna konkretna definicja, która pomogłaby nam w pełni rozdzielić naturalne kosmetyki od tych składających się głównie z syntetycznych dodatków. Granice są umowne i pod wieloma względami można to nawet uznać za bardzo dobre rozwiązanie – nie wszystkie sztuczne substancje są bowiem szkodliwe, a mogą okazać się przydatne w konserwowaniu produktu.
Za naturalne kosmetyki uważa się najczęściej te produkty, które w dużym stopniu moglibyśmy stworzyć sami, korzystając przy tym z bardzo prostych składników. Są to najczęściej rośliny, które rosną w naszym ogrodzie czy też takie substancje, które znajdziemy w kuchni – skoro możemy je spożywać, to dlaczego mielibyśmy nie wykorzystać ich w codziennej pielęgnacji?
Oczywiście i w tym przypadku należy uważać – większość z nich rzeczywiście doskonale sprawdzi się w procesie tworzenia domowych, naturalnych kosmetyków, ale musimy znać odpowiednie proporcje i techniki łączenia oraz konserwowania. Dla przykładu – cytryna posiada wspaniałe właściwości rozjaśniające, ale może także spowodować podrażnienia, jeżeli będziemy używać jej w nieodpowiedni sposób.

Czy naturalne kosmetyki uczulają?

Naturalne kosmetyki – zwłaszcza te, które możemy zrobić w domu – sprawdzają się praktycznie każdemu. Bezwzględnie trzeba jednak zwrócić uwagę na jeden czynnik: syntetyczne substancje bardzo rzadko uczulają, natomiast naturalne są częstą przyczyną reakcji alergicznych. Zanim zdecydujemy się więc na aplikację samodzielnie przygotowanego kosmetyku (ale także kupionego), należy zrobić prosty test, który da nam pewność, że nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników.
Test ten polega na aplikacji niewielkiej ilość produktu tuż za uchem. Jeżeli w przeciągu całego dnia nie wystąpi żadna niepożądana reakcja – zaczerwienienie, swędzenie oraz nie będą widoczne żadne zmiany skórne, w takim przypadku możemy użyć tego kosmetyku ponownie.
Wciąż może zdarzyć się sytuacja, że zaaplikowany w innym miejscu produkt wywoła podrażnienie – będzie to jednak związane raczej z wrażliwością skóry niż z uczuleniem. Przykładowo skóra pod oczami jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego pewne substancje, które z powodzeniem można stosować w kremie na dzień, są dla tych okolic zbyt agresywne. Stąd też produkuje się kosmetyki przeznaczone w szczególności do aplikowania pod oczami.

See Also
Podolog z Katowic

Kiedy warto stosować naturalne kosmetyki?

Jeżeli tylko będziemy pamiętać o przeprowadzeniu testu na alergię – z powodzeniem możemy stosować naturalne kosmetyki w codziennej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie syntetyczne substancje muszą być złe. Warto nabyć umiejętność, jaką jest czytanie składów. Dzięki temu łatwiej będzie nam odróżniać takie składniki, które mogą niekorzystnie działać na naszą skórę. Nauczymy się także rozpoznawać dodatki, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Przede wszystkim warto słuchać potrzeb własnej cery. Może się okazać, że z biegiem lat nasza skóra zacznie potrzebować znacznie bardziej rozbudowanej pielęgnacji, a ta opierająca się tylko na naturalnych kosmetykach może okazać się niewystarczająca. Jak dbać o skórę dojrzałą? Artykuły na ten temat znajdziesz na stronie: products-bank.com.

Scroll To Top