Solarium a słońce
Promieniowanie, które wytwarzane jest w solarium, różni się od naturalnego światła słonecznego. Przez lampy solaryjne emitowane są w szczególności promienie UVA, które w odróżnieniu od promieni UVB nie powodują poparzeń. Wnikają jednak w głąb skóry, niszcząc przy tym włókna kolagenowe i przyspieszając procesy starzenia. Nierozsądne korzystanie z solarium może prowadzić do powstawania zmian skórnych, a w konsekwencji nawet do nowotworów. Dlatego wybierając się na solarium trzeba przestrzegać kilku zasad, które zadbają o naszą bezpieczną opaleniznę.
Solarium – co zrobić przed?
Zanim zaczniemy opalanie, powinnyśmy zdjąć wszelką biżuterię oraz zrobić dokładny demakijaż, zmywając przy tym pozostałości perfum. Pod wpływem działania promieni UV substancje te mogą nas uczulić. Warto również posmarować naszą skórę preparatem dedykowanym do opalania w solarium. Kolejną czynnością powinno być zabezpieczenie największych znamion i pieprzyków – poprzez nałożenie solidnej warstwy kremu z filtrem lub przyklejenie plastra. Jeśli w danym solarium jesteśmy po raz pierwszy, koniecznie sprawdźmy jakość lampy solaryjnej. Pod uwagę należy wziąć czas jej użytkowania – tj. określoną liczbę godzin pracy, po których upływie lampa musi zostać wymieniona na nową. Jeśli chodzi o łóżko opalające, upewnijmy się, że po każdym użyciu jest ono dokładnie myte i dezynfekowane. Nie zapomnijmy także o sprawdzeniu działania wentylacji. Warto wybierać gabinety kosmetyczne, które cieszą się dobrą renomą, dzięki czemu zwiększamy swoją szansę na bezpieczne korzystanie z solarium. Przed podjęciem decyzji o opalaniu za pomocą sztucznego światła, zweryfikujmy, czy nie istnieją powody (np. choroby lub przyjmowane leki), dla których kategorycznie powinnyśmy zrezygnować z tego miejsca i przeczytasz o przeciwwskazaniach na niemal każdym portalu dla kobiet!
Solarium – jak korzystać bezpiecznie?
Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z tego typu opalaniem, pamiętajmy, że początkowe wizyty w solarium nie powinny być dłuższe niż 3-4 minuty. Przy kolejnych seansach możemy je stopniowo wydłużać. W przypadku jasnej karnacji maksymalny czas opalania to nie więcej niż 20 minut, natomiast w przypadku ciemniejszego kolorytu skóry czas ten można wydłużyć do 30 minut. Pamiętajmy, że pomiędzy kolejnymi wizytami w solarium powinnyśmy zrobić minimum jeden dzień przerwy, a maksymalna liczba seansów w ciągu tygodnia to trzy.
Po opalaniu w sztucznym świetle trzeba również zadbać o skórę. Stosujmy kosmetyki zawierające witaminę C i E, ceramidy oraz algi, które odżywią naszą przesuszoną skórę. O tego typu kosmetykach przeczytasz tutaj – https://wyszukana.com.pl/