Now Reading
Farby blond bez amoniaku i z amoniakiem – jakie są różnice?

Farby blond bez amoniaku i z amoniakiem – jakie są różnice?

Farby blond bez amoniaku i z amoniakiem

Farbowanie to najlepszy sposób na pokrycie siwych włosów, podkreślenie swojego naturalnego pigmentu lub całkowitą zmianę wizerunku. Niestety, koloryzacja w dużym stopniu wpływa na pogorszenie kondycji włosów, spadek poziomu ich nawilżenia i łamliwość. Może być też przyczyną podrażnień i uczuleń skóry głowy. Szczególnie dotyczy to rozjaśniania włosów, które jest najbardziej inwazyjnym zabiegiem. Jaka koloryzacja blond będzie najłagodniejsza i przyniesie pożądane efekty? Czy najlepszym wyborem jest farbowanie bez amoniaku czy może jednak kupno farby do włosów z amoniakiem? Czy można osiągnąć ładny kolor blond bez amoniaku? Poniżej przedstawiamy wady i zalety tych dwóch rodzajów koloryzacji.

Farby blond bez amoniaku

Farby bez amoniaku z reguły są uważane za o wiele zdrowsze, delikatniejsze oraz znacznie mniej inwazyjne niż farby z amoniakiem. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do nich mają znacznie słabsze działanie. Bardziej nadają się do podkreślenia głębi koloru niż do jego zdecydowanej zmiany. Szczególnie dotyczy to farb blond bez amoniaku, które nie zapewniają efektu zdecydowanego rozjaśnienia włosów. Satysfakcjonujących rezultatów nie mogą się również spodziewać osoby, których celem jest dobre i staranne pokrycie siwych włosów. Niestety, przy stosowaniu blond farb bez amoniaku należy mieć świadomość, że kolor na włosach będzie miał bardzo krótką trwałość.
Mówi się, że farby bez amoniaku to produkty, które w 99% składają się z naturalnych składników. Czy rzeczywiście tak jest? Niestety, w takich kosmetykach amoniak w farbie zastępuje substancja o nazwie monoetyloamina (MEA). Sole amonowe w farbach, jeśli są w odpowiednim stężeniu, nie należą do szkodliwych, jednak kiedy ich ilość przekracza normę, stają się toksyczne. Co więcej, przy mniejszym stężeniu substancja ta jest o wiele mniej skuteczna, dlatego, żeby mogła w pewnym stopniu dorównać farbie z amoniakiem, jej stężenie musi być odpowiednio podwyższone.
Badania opublikowane na łamach Journal of the Society of Cosmetic Chemists pokazują, że maksymalne stężenie monoetyloaminy potrafi wyrządzić nawet do 85% szkód w strukturze włosa niż odpowiednio zbilansowane stężenie amoniaku w farbie. Zniszczony włos zostaje pozbawiony cystyny, przez co staje się bardziej kruchy, jest podatny na splątanie oraz pozbawiony połysku. Warto także pamiętać,że monoetyloamina nie ulatnia się tak szybko jak amoniak. Co więcej, o wiele trudniej jest ją zmyć. Z tego względu należy ją bardzo starannie wypłukać z włosów, ponieważ w przeciwnym razie substancja ta może spowodować rozpulchnienie włosów. Chociaż monoetyloamina rzadko powoduje uczulenie, to może przyczynić się do zmniejszenia przetłuszczania się włosów przez zablokowanie gruczołów łojowych. W efekcie może to doprowadzić do wypadania włosów.

Farby do włosów z amoniakiem

Zapach amoniaku jest nieprzyjemny i duszący. W wysokim stężeniu amoniak w farbie działa bardzo niekorzystnie na strukturę włosa. Wpływa na ich większą porowatość, matowość i szorstkość, co dodatkowo może powodować znacznie szybsze wypłukiwanie się koloru oraz spowolnić regenerację. A jednak, nie ma nic bardziej skutecznego do rozjaśniania włosów niż farby z amoniakiem. Takie produkty przede wszystkim skutecznie pokrywają siwe włosy oraz sprawdzają się w przypadku rozjaśniania włosów o co najmniej dwa tony.
Amoniak to substancja odpowiedzialna za odchylenie łusek włosa po to, by pigmenty mogły wniknąć w jego strukturę i nadać mu inny kolor. Zaletą amoniaku jest to, że po upływie 30-40 minut nie zostaje po nim żaden ślad (włosy po farbach bez amoniaku należy umyć bardzo dokładnie, przynajmniej dwa razy). Minusem jest jednak fakt, że amoniak przy dużym stężeniu potrafi mocno podrażnić skórę głowy. W efekcie może doprowadzić do uczulenia w postaci wysypki czy zaczerwienienia.

Farby z amoniakiem czy bez?

Jak się okazuje, do tej pory nie wymyślono produktu, który nie jest pozbawiony chemicznych i szkodliwych dla włosów składników. Z tego względu najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z kupna farby drogeryjnej na rzecz wizyty w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Decydując się na taką usługę, mamy pewność, że stężenie amoniaku jest odpowiednie i nie jest szkodliwe dla zdrowia i kondycji naszych włosów. Otóż zawartość procentowa amoniaku w profesjonalnych produktach jest regulowana przez przepisy unijne, a akceptowane normy wynoszą od 0.9 do 2,9 %.

See Also
szampon lakme efekty

 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top