Czym są plamy na dłoniach?
Plamy na dłoniach o charakterystycznym brązowo-rdzawym kolorze nazywane są również plamami pigmentacyjnymi lub plamami starczymi. Warto wiedzieć, że tego rodzaju przebarwienia na rękach, wbrew swojej nazwie, niewiele mają wspólnego z wątrobą. Określa się je w ten sposób tylko dlatego, że ich kolor jest zbliżony do kolory wątroby. Dlaczego powstają? U kogo najczęściej się pojawiają? Jakie metody leczenia pomarańczowych plam na dłoniach są skuteczne? Czy plamy starcze na dłoniach są groźne?
Gdzie i u kogo pojawiają się plamy wątrobowe na skórze?
Choć plamy wątrobowe na skórze najczęściej pojawiają się na zewnętrznej stronie dłoni, to mogą one również wystąpić w innych miejscach, m.in. na twarzy, dekolcie i ramionach. Często określa się je plamami starczymi, ze względu na to, że zazwyczaj występują po 50 roku życia, jednak wbrew nazwie mogą one również pojawić się u młodych osób. Warto również wiedzieć, że pomarańczowe plamy na dłoniach to znacznie częstszy problem osób o jasnej karnacji.
Plamy na rękach – przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstawania rdzawych plam na dłoniach jest nadmierna ekspozycja na słońce. Przebarwienia mogą również powstać wskutek zażywania leków moczopędnych, leków na cukrzycę oraz na wysokie ciśnienie krwi. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku stosowania leków skóra jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne i w efekcie tworzą się rdzawe plamy na dłoniach.
Jak powstają ciemne plamy na dłoniach i w innych miejscach?
Plamy na dłoniach są wynikiem częstego wystawiania skóry na kontakt ze słońcem. Na początku nie są one widoczne, jednak pojawiają się po latach właśnie na obszarach skóry, które najczęściej były poddane działaniu promieni słonecznych. Plamy na rękach najczęściej kojarzy się z osobami starszymi, ale same przebarwienia nie są w ogóle związane ze starzeniem się skóry. Jeśli np. ktoś w wieku dziecięcym przebywał dużo czasu na słońcu, plamy wątrobowe mogą pojawić się nawet pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.
Brązowe plamy na dłoniach w czasie ciąży
Brązowe plamy na dłoniach są również efektem wahań hormonalnych, dlatego przede wszystkim na powstawanie takich przebarwień są narażone kobiety w czasie ciąży. Otóż wzmożona produkcja estrogenu wpływa na intensywniejszą pracę komórek produkujących melaninę i na powstawanie przebarwień. Nie bez powodu kobiety w ciąży powinny unikać opalania oraz używać kremów z wysokim filtrem.
Brązowe plamy na rękach – jak im zapobiegać?
Aby zapobiec powstawaniu rdzawych plam na dłoniach należy oczywiście stosować kremy z filtrem. Warto również dostarczać w diecie odpowiednią ilość beta-karotenu, gdyż wtedy skóra jest bardziej odporna na działanie słońca. W okresie letnim należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
Czy przebarwienia na dłoniach są groźne?
Plamy na dłoniach nie są groźne, jednak ich pojawienie się na skórze warto jest skonsultować z lekarzem. Choć główne przyczyny ich powstawania to ekspozycja na promienie UV, hormony czy też stosowanie niektórych leków i kosmetyków, to zdarza się, że tego rodzaju wykwit może mieć charakter nowotworowy. Z tego względu warto jest to zweryfikować.
Jak leczyć brązowe plamki na dłoniach?
Rdzawych plam na dłoniach nie da się całkiem zlikwidować, ale można sprawić, aby były mniej widoczne. W rozjaśnianiu przebarwień na rękach pomocne będą takie zabiegi medycyny estetycznej jak peelingi chemiczne, dzięki którym pozbędziemy się wierzchniej warstwy naskórka. Plamy wątrobowe na na skórze staną się także jaśniejsze, dzięki krioterapii, fototerapii i laseroterapii. Można również zlecić stosowanie maści wybielających, a czasem sięgnąć po domowe sposoby.
Plamy starcze na dłoniach – domowe sposoby
Jak usunąć plamy starcze na dłoniach domowymi sposobami? Można smarować skórę sokiem z cytryny, stosować żel ze świeżego aloesu oraz nakładać na plamy maseczkę z miodu i jogurtu naturalnego.