Now Reading
Zdrowy i piękny uśmiech? To możliwe!

Zdrowy i piękny uśmiech? To możliwe!

piękny uśmiech

 

Każdy z nas marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu. Niestety często już od dzieciństwa zmagamy się z wadami zgryzu, które wpływają na zły wygląd naszego uzębienia. Na szczęście problem z krzywymi zębami może rozwiązać wizyta u ortodonty. Czym właściwie zajmuje się ortodoncja i w czym może nam pomóc?

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii, która zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką wad zgryzu, a także wszelkich nieprawidłowości w obrębie zębów. Nieprawidłowe ułożenie zębów bardzo często przyczynia się do nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, a co za tym idzie – może powodować problemy z prawidłową wymową, próchnicą czy chorobami dziąseł. Nie możemy również zapominać o tym, że niejednokrotnie krzywy zgryz wpędza nas w kompleksy i powoduje, że coraz rzadziej się uśmiechamy. Najczęstszą metodą leczenia wad zgryzu jest wykorzystanie aparatów ortodontycznych – trainerów, aparatów ruchomych, aparatów stałych czy aparatów nakładkowych Invisalign.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne najlepiej przeprowadzać już od najmłodszych lat. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że wada zgryzu u dziecka zostanie wcześnie rozpoznana oraz wyleczona już w dzieciństwie i to przy pomocy aparatu ruchomego.

Leczenie ortodontyczne zaczyna się od konsultacji z lekarzem ortodontą oraz od wykonania zdjęcia RTG zębów. Na podstawie wywiadu, zdjęcia oraz dokładnego przeglądu stanu uzębienia lekarz ustala z pacjentem plan leczenia ortodontycznego. Później następuje leczenie właściwe. Aby dobrać aparat na zęby, potrzebny jest wycisk szczęki, Coraz częściej jednak korzysta się z wirtualnych modeli zębów, tworzonych za pomocą nowoczesnych skanerów zębowych. Aparat stały to wciąż najczęstszy wybór wśród pacjentów – zwłaszcza, jeśli mowa o pacjentach dorosłych. Coraz częściej jednak na popularności zyskują nowoczesne technologie, takie jak aparaty nakładkowe Invisalign.

Invisalign – niewidzialny aparat?

Tradycyjne aparaty wielu osobom kojarzą się z mało estetycznymi drucikami, które jedynie szpecą uśmiech. Choć doskonale wiemy, że czasem trzeba się przemęczyć, żeby wyglądać świetnie, to nie każdy ma ochotę na metal na zębach. Dlatego też wciąż powstają bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest aparat nakładkowy Invisalign. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest przezroczysty, dzięki czemu pozostaje niewidoczny i nie szpeci naszego uśmiechu. Co więcej, efekty noszenia niewidzialnych nakładek mogą być widoczne juz po 3 miesiącach używania, a same nakładki wymieniane są co tydzień.

Kolejna zaleta nakładek to możliwość ich zdejmowania. Bywają sytuacje, kiedy jakaś ważna okazja lub romantyczna kolacja wymagają nienagannego wyglądu. Niestety wówczas nawet najdyskretniejszy aparat może zepsuć cały efekt. Wtedy też możemy po prostu zdjąć aparat i nie przejmować się tym, że jakiekolwiek resztki jedzenia mogą nam gdzieś utknąć. Sprytnie, prawda?

Więcej o aparatach nakładkowych Invisalign oraz ich zaletach przeczytacie na stronie: https://www.neodentica.pl/zakres-uslug/ortodoncja/.

Scroll To Top