Now Reading
Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

korekcja wrastającego paznokcia

Na czym polega wrastający paznokieć?

Z tym problemem mamy do czynienia w chwili, kiedy paznokieć na dużym palcu u nogi nie rozwija się prawidłowo. Jego boczne krawędzie zawijają się pod spód, przebijając skórę. Powoduje to powstanie bardzo bolesnego stanu zapalnego, który trudno wyleczyć, skoro paznokieć ociera się i tym samym rani wrażliwą tkankę wokół niego. Wrastający paznokieć utrudnia chodzenie, kłopotliwe może stać się nawet założenie obuwia.

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

Jednym z częstych powodów prowadzących do wrastania paznokci jest ich niewłaściwe obcinanie. Paznokcie u stóp absolutnie nie powinny być obcinane na półokrągło, z usuwaniem bocznych krawędzi. Należy dbać o to, by miały bardziej kwadratowy kształt, dzięki czemu płytka będzie odrastała równomiernie. Nie można zbyt brutalnie wycinać skórek wokół paznokcia czy wręcz wyszarpywać odstających fragmentów.

Wrastające paznokcie mogą być też spowodowane noszeniem zbyt ciasnego obuwia bądź urazem stopy. Niestety bywa również, że na wrastające paznokcie jesteśmy skazani pod względem genetycznym – dzieje się tak u osób, które posiadają długie palce u stóp bądź urodziły się z drobnymi deformacjami.

Wrastający paznokieć – jak ukoić ból?

Na obrzęk wywołany wrastającymi paznokciami może pomóc moczenie stóp w wodzie z szarym mydłem. Do wody można też dodać odrobinę soli. Takie domowe spa nie tylko pozwoli nam się zrelaksować, ale także nieco złagodzić stan zapalny. Po każdej takiej kąpieli warto wkładać pod paznokieć kawałek gazy lub waty, co może zniwelować wrastanie i sprawić, że paznokieć zacznie rosnąć we właściwym kierunku.

Jak zapobiec wrastaniu paznokcia?

Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym, ale właściwym przycinaniu. Poświęćmy temu spokojny kwadrans, by bezpiecznie i jak najbardziej łagodnie obciąć nadmiar paznokcia, tak by nie spowodować żadnych podrażnień. Dobrze też zwracać wyjątkową uwagę na to, jakie kupujemy obuwie. Źle dopasowane buty będą uciskały na paznokieć i zwiększały ból.

Nasza codzienna pielęgnacja powinna też obejmować stopy. Często, zwłaszcza latem, używamy różnych kremów zmiękczających, by móc swobodnie założyć sandały. Takie kosmetyki pozwolą też w zapobieganiu wrastaniu paznokci, ponieważ odpowiednio nawilżą skórę.

Oczywiście można się poddać specjalistycznemu zabiegowi chirurgicznemu, który pozwoli na zlikwidowanie problemu, jednak zanim się na to zdecydujemy, możemy też wybrać… wizytę u kosmetyczki. W profesjonalnym salonie możemy poprosić o założenie klamry korygującej. Powstaje ona z cienkiego paska tworzywa sztucznego, który przykleja się na płytkę. Jej elastyczność sprawia, że wbijające się w skórę boczne krawędzie paznokcia są wyginane do góry. Klamra niweluje ból, zapobiega wrastaniu paznokcia, a przy tym nie wywołuje żadnego dyskomfortu podczas jej noszenia.

Scroll To Top