Now Reading
Terpeny w suplementach CBD

Terpeny w suplementach CBD

terpeny w cbd

Terpeny są aromatycznymi związkami chemicznymi, które występują w wielu roślinach o intensywnym i wyjątkowym aromacie, takich jak imbir, cynamon, olejki eteryczne, żywica i konopie. Terpeny składają się z pięciu atomów wodoru i są lotnymi związkami siarki o wzorze chemicznym (C5h8)n. W ich skład wchodzi izopren, a najmniejsze – monoterpeny – powstają w wyniku biosyntezy, czyli łączenia dwóch cząsteczek. Terpeny są też obecne w preparatach konopnych takich jak suplementy CBD.

Różnicuje się

Ze względu na gabaryty cząsteczek, wyróżniamy:

  • seskwiterpeny;
  • diterpeny;
  • triterpeny;
  • tertraterpeny.

Nazwa kategoryzowanych związków pochodzi od terpentyny, która jest składnikiem żywicy u drzew iglastych. Najczęściej nie posiada barwy i słabo rozpuszcza się w wodzie.

Typologia terpenów występujących w konopiach

Konopie zawierają sporą ilość terpenów, a ich budowa jest zbliżona do kannabinoidów. Badacze wyróżniają ponad sto rodzajów terpenów, a najważniejsze z nich to:

Micren, zaliczamy do monoterpenów i jest najczęściej występującym składnikiem olejku eterycznego. Ten terpen jest nietrwały w kontakcie z powietrzem i słabo rozpuszcza się w wodzie. Można go spotkać w chmielu, koprze, kminku i szałwii. Zapach micrenu przypomina goździki, ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwbólowe. Ten związek wpływa na organizm uspokajająco, pomaga w wyciszeniu, redukuje napięcia i odpręża. Oprócz pozytywnych skutków oddziaływania wiadomo również, że micren potęguje działanie THC.

Pinen, to monoterpen używany do produkcji perfum. Posiada również takie cechy zapachowe, które odstraszają owady. Pinen aromatem przypomina zapach sosny i jodły. Można go znaleźć również w szałwii i rozmarynie. Posiada działanie przeciwzapalne i antyseptycznie. Wpływa na rozluźnianie się oskrzeli, działa wykrztuśne i ma pozytywny wpływ na ludzką pamięć. Pinen dodaje energii i zwiększa koncentrację. Odmiana konopi typu Skunks zawiera najwięcej pinenu.

Limonen, to terpen występujący w konopiach i odpowiadający jednocześnie za zapach cytryn. Ze względu na swój aromat, jest często stosowany w przemyśle kosmetologicznym. Stosuje się go przy produkcji perfum, dezodorantów i odświeżaczy powietrza. Jest terpenen, który w konopiach występuje najczęściej obok micrenu. Limonen posiada silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Podobno działa również antyrakowo i stopuje rozrost nowotworów. Ten związek bardzo łatwo przedostaje się przez krew do mózgu i ułatwia skupienie myśli, poprawia koncentrację i zwiększa uwagę. Limonen jest składową produktów, które łagodzą objawy depresji i niwelują niepokój. Największą ilość limonenu zawiera odmiana konopi o nazwie Haze.

Linalol jest mieszaniną likareolu i koriandrolu. Posiada mocny, konwaliowy zapach, który odstrasza owady. Jego kwiatowy zapach sprawia, że jest powszechnie używany do produkcji perfum.

Eukaliptol, to terpen uzyskiwany z olejków eukaliptusa, rozmarynu lub piołunu. Posiada przyjemny, miętowy aromat i chłodzący zapach, dlatego wykorzystuje się go również w produkcji kosmetyków. Ma działanie przeciwbólowe, wspomaga koncentrację i cieszy się zainteresowaniem wśród zwolenników medytacji.

Kariofilen, to miks α-kariofilenu/kumulenu, β-kariofilenu i tlenku kariofilenu. Ten terpen posiada aromat przypominający zapach pieprzu. Jest ostry, korzenny i odpowiada również za zapach goździków. Aplikowany miejscowo, posiada silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego od lat goździki są używane jako rośliny kojące silny ból zęba.

Terpeny, jako środek chroniący rośliny

Terpeny znalazły zastosowanie w przemyśle terapeutycznym. Oprócz funkcji leczniczych pełnią także rolę środka odstraszającego owady. W zróżnicowanym świecie flory pomagają roślinom odpędzić szkodzące im owady. Mogą być także wabikiem dla insektów, które są pożyteczne i niezbędne dla roślin w procesie zapylania.

Działanie terpenów

Wiadomo, że THC łączy się z kannabinoidami w ludzkim mózgu, co daje psychoaktywny efekt. Terpeny natomiast mogą aktywnie wpłynąć na te same receptory i sposób ich działania. Są one odpowiedzialne za to, ile THC przedostanie się do mózgu przez krew, ponieważ wpływają na nauroprzekaźniki w różnoraki sposób. Nie wszystkie terpeny działają tak samo. Jedne mają efekt uspokajający i wyciszający, inne są odpowiedzialne za nastrój i pobudzają pracę mózgu.

Podobny „współpracę” terpeny wykazują w stosunku do kannabidiolu CBD. Suplementy CBD to zdobywające gigantyczną popularność preparaty naturalne. Ich zastosowania są bardzo szerokie, a świat nauki wciąż dostarcza nowych informacji na temat mechanizmów działania i funkcjonowania preparatów konopnych zawierających ten kannabinoid.

Terpeny są ośrodkiem zainteresowania badaczy, ponieważ posiadają ogromny wpływ nie tylko na poziom odurzenia, lecz również na inne, konkretne działanie marihuany. Rośliny zawierające przykładowo znaczne ilości limonenu, dają efekt stymulujący ludzki organizm, kiedy jednak zmieszamy go z linalolem, otrzymamy miks o działaniu relaksującym, odprężającym i uspokajającym. Gdy środowisko naukowe zgłębi dokładniej wiedzę, o zawartości poszczególnych terpenów w danej odmianie konopi, będzie można doprecyzować efekt jej działania, co będzie miało niewątpliwie znaczny wpływ na zastosowanie farmakologiczne terpenów.

Scroll To Top