Metoda Vittoza jest terapią psychosensoryczną opartą na teorii kontroli mózgu. Według Rogera Vittoza dysfunkcja w kontroli mózgu jest przyczyną chorób nerwów lub neurastenii. Metoda ta dostarcza dużej liczby prostych ćwiczeń mających na celu ponowne nauczenie się słuchać, czuć i myśleć, aby uwolnić się od szkodliwych uwarunkowań. W tym artykule poznasz podstawy tej metody, jej zalety, ćwiczenia, które oferuje oraz dolegliwości, które może wyleczyć lub złagodzić.
Korzyści płynące z zastosowania metody Vittoza
Metoda Vittoza jest zalecana w przypadku:
- Bezsenność.
Bezsenność jest spowodowana przez niewystarczającą kontrolę mózgu, co prowadzi do pasożytniczych pomysłów, fobii, nadwrażliwości słuchowej, które spowodują zaburzenia snu. Ćwiczenia polegać będą na usuwaniu przyczyn bezsenności poprzez określone ćwiczenia. - Stres.
Poprzez relaksację i odprężenie ciała Metoda Vittoza pomaga zredukować stres. - Koncentracja i zaburzenia uwagi.
Ćwiczenia zwiększające receptywność zmniejszą rozproszenie i poprawią koncentrację. - Depresja.
Mroczne myśli mogą zostać zredukowane za pomocą tej metody. - Niepokój.
Ćwiczenia Metody Vittoza uspokajają pacjenta i zmniejszają jego niepokój.
Ćwiczenia metody Vittoza
Metoda Vittoza proponuje przede wszystkim wykonywanie ćwiczeń mających na celu przywrócenie kontroli nad czynnościami opartymi na kontroli chodu i kontroli zmysłów. Ćwiczenia są podobne w niektórych aspektach do tych stosowanych w medytacji „oczyszczonego umysłu”.
- Kontrola chodu.
Terapeuta zmusza pacjenta do chodzenia i prosi go, aby stał się w pełni świadomy wrażeń, które odczuwa przy każdym stawianym kroku. Osoba ta będzie musiała sprawdzić, czy jej ruch jest wystarczająco giętki, czy jest dobrze zaangażowany itp. - Dotyk.
Pacjent bierze przedmiot i musi przeanalizować każdą z jego cech, przedstawiając mentalnie doznania dostarczane przez ciężar, fakturę, temperaturę tego przedmiotu. - Wzrok.
Terapeuta prezentuje pacjentowi jakiś przedmiot, ten będzie musiał uważnie mu się przyjrzeć i bardzo dokładnie go opisać, aby przyzwyczaić mózg do mobilizacji zasobów uwagi. - Słuch.
Pacjent nauczy się wybierać i podążać za precyzyjnym hałasem w celu uniknięcia zakłóceń przez inne pasożytnicze hałasy.
Ćwiczenia nad poprawą koncentracji metodą Vittoza
Po przywróceniu kontroli nad działaniami w tej terapii proponuje się kolejne ćwiczenia mające na celu przywrócenie kontroli nad pomysłami. Ćwiczenia te oparte są na koncentracji i sile woli.
- Koncentracja.
Po pierwsze, terapeuta może poprosić pacjenta o mentalne podążanie za krzywą, o zapamiętanie odczuć towarzyszących dotykaniu jakiegoś przedmiotu lub o podążanie za wahadłem poprzez mentalne wymawianie tykania. Ćwiczenia te mogą być wykonywane najpierw w ciszy, a następnie w hałasie, aby zwiększyć trudność ćwiczenia, a tym samym uzyskać optymalną koncentrację. Po pomyślnym wykonaniu tych ćwiczeń terapeuta nauczy pacjenta koncentrować się na jakiejś idei. Aby tego dokonać, pacjent będzie musiał np. rozwijać mentalnie jakiś pomysł lub słuchać tekstu audio bez rozpraszania się swoimi pasożytniczymi myślami. - Wola.
Osoba będzie musiała wykonać daną czynność i być w pełni świadoma, że została ona wykonana dzięki jej woli. Terapeuta będzie stopniowo prosił pacjenta o wykonanie tego samego ćwiczenia, ale z bardziej złożoną czynnością. Ćwiczenia te pomogą zaakcentować samokontrolę jednostki.