Now Reading
Powiedz nie żylakom! Skuteczne sposoby na żylaki

Powiedz nie żylakom! Skuteczne sposoby na żylaki

sposoby na żylaki

Przyczyny powstawania żylaków

Stopniowe wyniszczanie się układu krwionośnego spowodowane jest współczesnym trybem życia – codziennym pędem, siedzącym trybem pracy, stresem, nieregularnymi i niezdrowymi posiłkami czy nadużywaniem alkoholu. Nadwyrężone żyły poszerzają się, rozciągają i tworzą na skórze bolesne i brzydkie uwypuklenia.

Z początku jednak dostrzec można sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm. Należą do nich uczucie ciężkich nóg, opuchnięte kostki na koniec dnia oraz silne skurcze i swędzenie nóg, które nie pozwalają spać w nocy.

Żylaki nóg – jak zapobiegać?

Pojawienie się wyżej wymienionych objawów to sygnał, że układ krwionośny już nie działa tak, jak powinien. Jest to idealny moment, aby zacząć działać. Konieczne będzie zrzucenie zbędnych kilogramów. Szpilki i obcisłe spodnie należy częściej zmieniać na wygodne, sportowe buty i nieco luźniejsze ubrania. Bardzo pomocne może być również wzbogacenie diety o owoce i warzywa. Zawarte w nich flawonoidy działają ochronnie na żyły, a witamina C stymuluje produkcję kolagenu. Jeżeli pracujesz w trybie stojącym lub siedzącym, staraj się co jakiś czas zmieniać pozycję, przejść się kawałek lub zrobić kilka przysiadów. Pobudzi to krążenie krwi w nogach.

Żylaki nóg – leczenie

Jeżeli na nogach już widoczne są żylaki, konieczne będą bardziej zdecydowane działania. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zatorowości płucnej, która jest niebezpieczna dla życia. Nie można więc ich lekceważyć i niezwłocznie należy udać się do lekarza. Odpowiednia opieka medyczna oraz farmakologiczna może być dodatkowo wspierana domowymi sposobami, które zminimalizują ból.

Metody leczenia żylaków

Istnieje wiele metod leczenia żylaków. Do najpopularniejszych należą leczenie chirurgiczne, skleroterapia (ostrzykiwanie) oraz leczenie laserowe. O sposobie leczenia decyduje lekarz na podstawie poziomu zaawansowania choroby oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Do metod leczenia żylaków zaliczamy:

  • safenektomię/parvektomię – zabieg polega na wprowadzeniu do światła żył specjalnej sondy, która mechanicznie usuwa chorobowo zmienioną żyłę,
  • miniflebektomia (szydełkowanie żył) – polega na robieniu milimetrowych nacięć i nakłuć i usuwaniu żylaków za pomocą specjalnych szydeł chirurgicznych,
  • skleroterapia (ostrzykiwanie) – daje świetne efekty w przypadku drobnych żylaków i pajączków śródskórnych,
  • klej wewnątrznaczyniowy – zabieg polega na wprowadzeniu w żyłę niewielkiej ilości kleju medycznego, który zasklepia kanalik i tym samym kieruje przepływ krwi do najbliższych zdrowych żył,
  • laserowe zamykanie naczynek i usuwanie żylaków – jeden z najpopularniejszych zabiegów, który polega na obkurczaniu naczynek za sprawą laserowego światła i temperatury.
Scroll To Top