Now Reading
Olejki eteryczne na poprawę samopoczucia i nie tylko!

Olejki eteryczne na poprawę samopoczucia i nie tylko!

moc olejków eterycznych

Naturalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne. Nie bez powodu zainteresowanie nimi wciąż nabiera tempa. Wspieranie ciała oraz umysłu sposobami prosto z natury przynosi ogromne korzyści dla zdrowia i samopoczucia! W ostatnim czasie na popularności zyskują naturalne terapie, takie jak aromaterapia, bazująca na roślinnych olejkach eterycznych. To jednak coś więcej niż przyjemny i aromatyczny zapach… Olejki eteryczne mogą zdziałać cuda! Jak je stosować i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z nimi na dłużej?

Niezwykła moc olejków eterycznych… Kilka słów o aromaterapii

Naturalne metody leczenia znane są od tysięcy lat. Ich wyjątkowe korzyści zdrowotne doceniali już starożytni Chińczycy, Egipcjanie, Hindusi i Persowie. To właśnie oni odkryli niezwykłą moc zapachów, poprawiającą kondycję ciała i wspomagającą sprawność umysłu. Choć aromaterapia ma ponad 4000 lat, to dla wielu wciąż jest mało znanym zagadnieniem.

Aromaterapia to naturalny sposób wspomagania ciała i umysłu – łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości oraz leczenia wielu schorzeń.

Pojęcie „aromaterapii” wywodzi się od słów aromat, oznaczającego zapach oraz terapia, będącego synonimem leczenia. To forma medycyny naturalnej, która opiera się na zastosowaniu lotnych olejków roślinnych, pozyskiwanych z kwiatów, liści, łodyg, owoców, kory lub korzeni. Olejki eteryczne, bo o nich mowa, uzyskuje się w procesie destylacji parą wodną i wykorzystuje w celach terapeutycznych. Służą przede wszystkim do leczniczych inhalacji, relaksujących kąpieli i masażu ciała.

Olejki eteryczne to coś więcej niż zapach!

W wyjątkowej woni olejków eterycznych bez wątpienia można się zakochać. Aromaterapia to jednak coś więcej niż zapach! Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje, które przynoszą ogromne korzyści dla zdrowia. Działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie, wspomagają leczenie alergii i infekcji dróg oddechowych, a także skutecznie wzmacniają odporność.

Leczenie zapachem to naturalny sposób łagodzenia dolegliwości bólowych oraz metoda wspomagająca leczenie bezsenności, stanów lękowych, a nawet depresji!

Olejki eteryczne stosowane zewnętrznie minimalizują również problemy skórne. Sprawdzają się w leczeniu wielu schorzeń obejmujących narządy wewnętrzne oraz układu ruchu, a także łagodzą problemy natury psychicznej. Aromaterapia poprawia nie tylko kondycję ciała, ale przywraca również równowagę ducha!
Aromaterapia na stres, dobry sen i poprawę samopoczucia

Olejki eteryczne mają zbawienny wpływ na ludzką psychikę. Poprawiają samopoczucie, minimalizują skutki stresu i koją nerwy. Ponadto działają relaksująco i odprężająco, ułatwiają zasypianie oraz przywracają równowagę emocjonalną. Olejki eteryczne z powodzeniem można stosować także jako metodę wspomagającą leczenie depresji i zaburzeń lękowych. To także naturalny sposób łagodzenia stanów napięcia oraz uczucia wewnętrznego niepokoju.

Właściwie dobrane olejki eteryczne działają cuda! Poprawiają nastrój, obniżają poziom stresu, sprzyjającą dobrej koncentracji oraz motywacji do działania.

Olejki eteryczne mają dobroczynny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny. Po jakie olejki warto więc sięgać, aby poprawić samopoczucie, odzyskać równowagę i lepiej spać? Na pierwszym miejscu znajdują się przede wszystkim olejki eteryczne z mandarynki i pomarańczy, które zapewnią dobry nastrój i energię na cały dzień. Warto sięgnąć także po olejek z bergamotki, który nie tylko poprawi samopoczucie, ale doda także pewności siebie. Na uwagę zasługują również olejki eteryczne z trawy cytrynowej, róży damasceńskiej i jaśminu oraz olejek eteryczny z lawendy, który doskonale odpręży, wyciszy i zapewni dobry sen.

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?

Rosnące zainteresowanie naturalnymi i alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak aromaterapia, bez wątpliwości powinno cieszyć. Trzeba mieć jednak świadomość, że aby przysłużyć swojemu zdrowiu trzeba używać ich z głową. Choć olejki eteryczne są bezpieczne i łatwe w użyciu, to ich nierozsądne stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. O czym trzeba pamiętać korzystając z dobrodziejstw aromaterapii?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nazewnictwo produktu – na opakowaniu powinna znajdować się konkretna informacja, że jest to “olejek eteryczny” oraz jego pełna łacińska nazwa.
Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje. Z powodzeniem można stosować je w domu, ale warto znać kilka podstawowych zasad, aby ich stosowanie pomogło, a nie zaszkodziło naszemu zdrowiu. Najprościej i najbezpieczniej jest stosować olejki eteryczne w tzw. kominku do aromaterapii. Wystarczy zapalić ulubioną świeczkę (tealight), podgrzewać 3-4 krople rozcieńczonego w wosku sojowym lub oleju rafinowanym olejku eterycznego i wdychać aromatyczną, leczniczą woń. Popularne są także specjalne dyfuzory elektryczne, przeznaczone do inhalacji aromapeutycznych.
Olejki eteryczne przynoszą ogromne korzyści dla zdrowia i samopoczucia, ale tylko wtedy, gdy będą używane z głową. Nigdy nie stosuj nierozcieńczonych olejków i nie używaj ich wewnętrznie!

Uwaga: olejki eteryczne można stosować zewnętrznie, ale przed zastosowaniem olejku bezpośrednio na skórę należy go rozcieńczyć! Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego zawsze powinniśmy łączyć je z olejem, oliwą lub inną tłustą substancją.

Przed użyciem olejku eterycznego zawsze należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na konkretny olejek. Zanim użyjemy go zewnętrznie, warto także wykonać próbę uczuleniową i upewnić się, że nie podrażni naszej skóry. Dużą ostrożność muszą zachować również kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby przewlekle chore – przed zastosowaniem olejków eterycznych powinny skonsultować się z lekarzem. Ważne: Dowiedz się jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne u kobiet w ciąży i w połogu.
Istotna jest również jakość olejków eterycznych do aromaterapii – te dobrej jakości powinny być czyste i nie mieć w swoim składzie żadnych dodatków. Jak sprawdzić prawdziwość olejków eterycznych? Przed zakupem warto wykonać test na kartce papieru – olejek eteryczny dobrej jakości nie pozostawia tłustej plamy!
Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm sprzedających olejki eteryczne. Tym bardziej warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, jakie kupować i jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw, jakie za sobą niesie aromaterapia.

 

 

Scroll To Top