Now Reading
Leczenie retencyjne – klucz do utrzymania prostych zębów

Leczenie retencyjne – klucz do utrzymania prostych zębów

Leczenie retencyjne zębów

Czym jest leczenie retencyjne?

Jest to nic innego, jak kolejny etap leczenia ortodontycznego. Nie można go pominąć, jeśli zależy nam na utrzymaniu dotychczasowych wyników leczenia. Uzyskuje się je za pomocą aparatu retencyjnego. Daje on możliwość przystosowania się zębów, dziąseł i szczęki do nowego, poprawnego ustawienia na stałe, zapobiegając tym samym powrotowi nieprawidłowego zgryzu.

Rodzaje aparatów retencyjnych

W leczeniu retencyjnym stosuje się dwa rodzaje aparatów: stałe i wyjmowane. Te pierwsze mają charakter cieniutkiego drucika i są przyklejone do zębów przednich od strony językowej. Aparat ten może być przyklejony dożywotnio. Z kolei forma retainerów wyjmowanych zależy w głównej mierze od wyjściowej wady zgryzu. Może nim być np. zwykły aparat ruchomy zakładany tylko na noc. Kolejną postacią tego aparatu jest płytka Hawleya, którą również nosi się w nocy. Z wyglądu przypomina wyjmowany aparat i nie posiada żadnych elementów takich jak śruby do rozkręcania czy klamry utrzymujące. Jest nieco cieńsza i delikatniejsza, a jej utrzymywanie się zapewnione jest dzięki dobremu przyleganiu do zębów i podniebienia. Innym typem retainera są przezroczyste nakładki na zęby. Są praktycznie niewidoczne i niezwykle wygodne, dlatego można je nosić przez całą dobę, pamiętając o ich wyjmowaniu podczas jedzenia czy higieny jamy ustnej.

Czas leczenia retencyjnego

Czas, w jakim konieczne będzie „zaprzyjaźnienie się” z aparatem retencyjnym, nie jest dokładnie sprecyzowany. Średnio wynosi on około 2 lat, ale w niektórych przypadkach może się wydłużyć do 5 lub 10 lat. Z czego wynika taka rozbieżność? Przede wszystkim z tego, że aparat dobierany jest odrębnie dla każdego pacjenta i brany jest pod uwagę wcześniejszy etap leczenia aparatem stałym, czyli głównie stopień wady zgryzu. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne oraz wiek pacjenta – im wyższy, tym ciężej jest utrzymać już uzyskane efekty, dlatego leczenie retencyjne może się znacznie wydłużyć. Ważne są tutaj również kontrole w gabinecie ortodontycznym, średnio co 4-6 miesięcy. W przypadku gdy aparat został źle dopasowany, nie wolno go regulować na własną rękę. Trzeba niezwłocznie zgłosić się do swojego ortodonty.

Pamiętajmy, że leczenie retencyjne jest koniecznością, jeśli zależy nam na długotrwałym utrzymaniu efektów uzyskanych dzięki stałemu aparatowi ortodontycznemu. W przeciwnym razie ten długi proces leczenia pójdzie na marne. Warto więc przestrzegać zaleceń ortodonty i być konsekwentnym do samego końca, a będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia.

Scroll To Top