Now Reading
Ból stawów i mięśni – kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból stawów i mięśni – kiedy zgłosić się do lekarza?

bóle mięśni - czy to zakwasy?

Ból stawów i mięśni – kiedy zgłosić się do lekarza?

Z bólem mięśni i stawów spotkał się chyba każdy. Zakwasy po treningu czy urazy to najczęstsze przyczyny bólu. Zwykle jednak bagatelizujemy problem i czekamy, aż samo przejdzie. Nie zawsze jednak to dobra droga. Czasami ból jest długotrwały lub tak silny, że wymaga pomocy medycznej. Warto więc wiedzieć, co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza.

Ból stawów – nie tylko reumatyzm

Kiedy mówimy o schorzeniach stawów, najczęściej myślimy właśnie o reumatyzmie. Tutaj możemy jednak mieć do czynienia z różnymi schorzeniami, zaczynając od reumatoidalnego zapalenia stawów, a kończąc na chorobie Stila, której objawy przypominają grypę. Niezależnie od tego, z jakim schorzeniem się borykamy, reumatyzm zawsze trzeba konsultować z lekarzem. Specjalista nie tylko przepisze nam odpowiednie leki, ale także zaleci rehabilitację, która zapobiegnie całkowitemu zaburzeniu funkcji ruchowych. Warto też pamiętać, że ból stawów dotyczy nie tylko samego stawu, ale także ścięgien, więzadeł czy kaletki maziowej.

Innym, dość popularnym powodem bólu stawów, jest uraz. Skręcenia i zwichnięcia stawów zdarzają się często, zwłaszcza kiedy regularnie uprawiamy sporty, chodzimy po górach czy przenosimy ciężary w pracy. Bardzo często bagatelizujemy problem i czekamy aż ból sam minie. Jeśli jednak staw musi być nastawiony, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który zrobi to w odpowiedni sposób.

Ponadto innymi przyczynami bólu stawów mogą być również: dna moczanowa, nadwaga czy chociażby zbyt wymagające treningi. Więcej o przyczynach bólu przeczytacie na stronie: https://www.firia.pl/bol-stawow/. Kiedy warto zgłosić się do lekarza? Z pewnością wtedy, gdy ból nie mija po kilku dniach, a wręcz nasila się z każdym dniem. Ponadto powinien zaniepokoić nas również obrzęk w miejscu urazu, a także inne, dodatkowe objawy, które towarzyszą bólowi stawów.

Bóle mięśni – czy to zakwasy?

Pamiętasz, kiedy ostatnio bolały Cię mięśnie? Najczęściej do wyboru mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich to oczywiście zakwasy. Pojawiają się one zwykle następnego dnia po zbyt intensywnym wysiłku i mają związek z produkcją kwasu mlekowego w mięśniach. Na szczęście zakwasy mijają zwykle po kilku dniach. By go uniknąć, warto przed każdymi ćwiczeniami stosować porządną rozgrzewkę.

Kolejna możliwa przyczyna to infekcja. Bóle mięśni, a zwłaszcza pleców, bardzo często są oznaką nadciągającej grypy lub przeziębienia. Pacjenci bardzo często określają ten stan jako „łamanie w kościach”. Jeśli do tego dochodzi gorączka, katar czy ból głowy, możemy być pewni, że mamy do czynienia z grypą. Możemy wówczas wspomóc się tabletkami przeciwbólowymi.

Inna, popularna przyczyna bólu to urazy. Wiele razy zdarza nam się naciągnąć jakiś mięsień, chociażby przy podnoszeniu jakiegoś ciężaru. Zwykle pomaga ciepły okład i odpoczynek, a dolegliwości przechodzą po kilku dniach. Warto wiedzieć, że ból mięśni może wystąpić także przy nadwadze, stresie oraz problemach z tarczycą. Więcej o tych przyczynach przeczytacie na: https://www.firia.pl/bole-miesni-rak-i-nog/.

Co powinno nas zaniepokoić? Z pewnością ból, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i który nie przechodzi po kilku dniach. Jeśli w miejscu urazu zauważyliśmy zaczerwienienie, obrzęk czy ocieplenie, również skonsultujmy to z lekarzem.

 

Scroll To Top