Z pewnością wiemy już, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą” oraz znamy słynne „mamo, tato, nudzi mi się”. A teraz dochodzi jeszcze dodatkowy czas spędzany przez dzieci w domu, które z powodu pandemii nie uczęszczają do szkoły. Ta społeczna kwarantanna to niekiedy prawdziwe utrapienie dla rodziców, którzy muszą jakość organizować czas swoim pociechom. Oczywiście jest jeszcze zdalna nauka, ale co zrobić z pozostałym czasem wolnym? Przedstawiamy więc poniżej propozycje kreatywnych i sprawdzonych pomysłów na zabawy dla dzieci w domu. Niech to będzie pewne ułatwienie dla wszystkich tych, którym może brakło już pomysłów na aktywizację milusińskich.
Różnorodność zabaw w domu
Pomysły na ciekawe zabawy dla dzieci w domu można mnożyć w nieskończoność. Można je także podzielić na kilka kategorii ze względu na swoją formę czy charakter, indywidualność czy grupowość, wiek czy zainteresowania dzieci. Poniżej przedstawimy top 10 najlepszych zabaw, podzielonych na poszczególne rodzaje:
- zabawy ruchowe;
- zabawy sensoryczne;
- zabawy manualne;
- zabawy logiczno- naśladowcze.
Zabawy ruchowe
Małpi gaj- zabawy na drabince gimnastycznej
Jest to numer jeden wszelkich zabaw, gdyż tym, czego najbardziej brakuje naszym dzieciom w czasie pandemii i związanych z nią obostrzeń, to ruch. Naturalną potrzebą dziecka jest odpowiednia dawka codziennej aktywności fizycznej, by mogły w pozytywny sposób wyładować swoje baterie. Genialnym ku temu rozwiązaniem jest drabinka gimnastyczna w domu, która będzie narzędziem służącym zarówno zabawie, jak i podejmowaniu aktywności fizycznej. Skupmy się tu jednak na aspekcie zabawy. Dzieci uwielbiają ruch, wspinaczki, skakanie, wspinanie- drabinka gimnastyczna umożliwi im to wszystko, dzięki czemu będą mogły się wyszaleć w bezpieczny sposób. Na przykład drabinki gimnastyczne BenchK posiadają dodatkowe akcesoria w postaci liny do wspinania z huśtawką bądź kółek gimnastycznych, które pozwolą dzieciom na aktywne i radosne spędzanie czasu.
Drabinki gimnastyczne dla dzieci
https://benchk.com/drabinka-do-pokoju-dziecka/
Gigantyczny tor przeszkód
Jest to zabawa, której samo przygotowanie świetnie angażuje dzieci i wpływa pozytywnie na ich kreatywność oraz wyobraźnię. Przygotujcie ogromny tor przeszkód przez cały salon a nawet mieszkanie. Wykorzystajcie w tym celu przedmioty dostępne pod ręką- krzesła, ławki, poduszki, zabawki, sznurki czy piłki. Możecie dodatkowo przeprowadzić konkurencję, kto najszybciej pokona przygotowany tor. Świetna zabawa gwarantowana!
Powrót do dzieciństwa
Oczywiście do dzieciństwa rodziców, którzy z pewnością bawili się skacząc przez gumę. Dziś jest to już zapomniana zabawa, warto więc wraz z dziećmi sięgnąć do niej pamięcią i odtworzyć zasady. Być może i Twoje dziecko pokocha zabawę, przy której tak chętnie spędzałeś swoje dzieciństwo.
Zabawy sensoryczne
Pudło skarbów
Przygotuj duże, kartonowe pudełko i wytnij w nim niewielki otwór, do środka zaś włóż rozmaite przedmioty o zróżnicowanych fakturach i wielkościach. Jeśli masz możliwość, przedmioty te dodatkowo zasyp piaskiem lub styropianowymi kulkami. Zadaniem dzieci będzie odnajdywanie poszczególnych przedmiotów i ich nazwanie- dzieci starsze bez wyjmowania, na podstawie samego dotyku, dzieci młodsze po wyjęciu ich z pudełka.
Wielkie malowanie
Chodzi tu oczywiście o malowanie rękami, nogami, całym ciałem. Być może nie jest to ulubiona zabawa z punktu widzenia rodzica, jednak dzieci ją uwielbiają i warto dla tej radości trochę się poświęcić. Jedyne co musimy zrobić, to odpowiednio zabezpieczyć podłogę, najlepiej folią malarską, rozłożyć papier i przygotować farby- dzieci zajmą się całą resztą. Dodatkowo możemy na przykład wymyślić maluchom tematykę, której dotyczyć ma ich praca, zaś tak przygotowanym malunkiem ozdobić ściany pokoju bądź wykorzystać jako papier do zapakowania prezentu.
Zabawy manualne
Malowanie ziarnami
Jest to zabawa bardzo twórcza, a jednocześnie ćwicząca precyzję i cierpliwość. Przygotujmy różne rodzaje ziaren- słonecznik, zboża, mak, kasze i inne oraz wydrukujmy kontury dowolnego obrazka. Obrazek ten przyklejmy na kawałku tektury i posmarujmy warstwą smalcu. Zadaniem dziecka będzie przyklejanie ziaren tak, by „pomalować” nimi obrazek. Gotową pracę kładziemy na zewnętrznym parapecie okna- będzie stanowić wyjątkową pożywkę dla ptaków.
Guzikowe prace
Każdy z nas posiada z pewnością niepotrzebne guziki. Jeśli nie, z łatwością dostaniemy je w każdej pasmanterii. Potrzebny będzie jeszcze mocniejszy klej oraz kawałek tekturki, do której dziecko przyklejać będzie kolorowe guziki, tworząc nietuzinkową pracę. Dzieci starsze, zamiast przyklejać, mogą przyszywać guziki- na przykład do jakiejś koszulki- tworząc własne motywy i wzory.
Klockowe konstrukcje
Tworzenie własnych, potężnych konstrukcji z klocków to prawdziwe wyzwanie dla dzieci. Zwłaszcza wówczas, gdy określimy im wcześniej zadanie, które mają wykonać- na przykład ułożyć budowlę z trzema wieżami. Dodatkowo dziecko może układać ją według poszczególnych kolorów bądź zgodnie z innymi zasadami.
Zabawy logiczno-naśladowcze
Zabawa w sklep
Dzieci próbują naśladować swoich rodziców. Pozwala to w dużym stopniu przygotować ich do roli oraz zadań, które będą pełnić w przyszłości. Zabawa w sklep zawsze jest dobrym rozwiązaniem, które uczy kreatywności, logicznego myślenia oraz sposobów postępowania. Przygotujmy kilka kartonów, włóżmy do nich różnorakie produkty, za pieniądze niech posłużą wycięte z papieru banknoty i już można robić zakupy.
Wspólne gotowanie
Zabawa ta może przybrać dwie formy- pierwsza z nich to „gotowanie na niby” z produktów wyciętych z kartonu bądź wydrukowanych na kartce. Druga opcja to prawdziwe gotowanie- wymyślanie dań, dobieranie produktów, odmierzanie, krojenie, gotowanie, przybieranie. W taki sposób można wspólnie przygotować pyszną kolację dla całej rodziny a w międzyczasie przekazać dziecku zasady zdrowego żywienia.