Trudnych słów nie używa się zbyt często w mowie potocznej. Jednak zdarzają się momenty, kiedy mogą się przydać. Warto zapoznać się z nimi, by w razie potrzeby móc dokładnie wyjaśnić, co mamy na myśli i zrozumieć, co mówi do nas rozmówca. Mogą zostać użyte podczas rozmowy na ważne czy doniosłe tematy, a w takich momentach nikt nie chce wyjść na niedouczonego.
Spuneryzm
Każdemu zdarzy się przejęzyczenie. Spuneryzm (ang. spoonerism) jest jednym z jego rodzajów. Polega na zamianie głosek w wyrazie lub w grupie wyrazów. Zdarza się, że w wyniku takiego przejęzyczenia wychodzą zwroty o zabawne, a nawet nieprzyzwoitej treści – choć przeważnie tego typu przypadki często są naumyślne.
Nazwa przejęzyczenia wywodzi się od Williama Archibalda Spoonera, anglikańskiego duchownego, który zasłynął właśnie z przejęzyczeń, które zostały nazwane na jego cześć. I mimo tego, że większość przypisywanych spuneryzmów nie jest jego autorstwa, nazwa pozostała.
Istnieje także zabawa językowa „gra półsłówek” (jej nazwa sama w sobie jest spuneryzmem), która polega na tworzeniu par wyrażeń będących naumyślnymi przejęzyczeniami tego rodzaju.
Indyferentny
Wiele osób przejmuje się opinią i reakcją innych ludzi na swoje działania czy przekonania. Kiedy nie spotykają się z żadnym odzewem, natykają się na indyferencję. Można to nazwać także obojętnością, biernością czy brakiem zaangażowania. W takim razie przymiotnikiem „indyferentny” można określić osobę, która nie jest zaangażowana w jakąś sprawę czy grupę.
Imponderabilia
W życiu każdego człowieka są rzeczy, które są dla niego ważne i wpływają na jego osobę. Wśród nich można określić te oczywiste i łatwe do nazwania. Jednak zdarzają się też nieuchwytne i niemierzalne, które mimo tego istnieją i mają wpływ na nasze życie. Imponderabilia to właśnie rzeczy, które pozornie nieważne, na które nie zwraca się często uwagi, a jednak decydują o sporej części życia. Może być nim chociażby poranny kubek kawy – bez niego dzień nie może się zacząć. Ale dlaczego jest tak ważny? Trudno powiedzieć.
Promiskuityzm
Seksualność to sprawa dotycząca wszystkich. Tożsamość, orientacja i kontakty seksualne są ważne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Większość osób dąży do takich kontaktów ze stałymi partnerami, z którymi nawiązało się więź uczuciową. Jednak niektórzy ludzie mają wręcz przeciwnie – dążą do podejmowania tego rodzaju kontaktów z nieznajomymi. Takie dążenie nazywa się promiskuityzmem.
Promiskuityzm może być preferencją seksualną. Jednak zdarza się, że występuje jako objaw zaburzeń psychicznych. Często towarzyszy depresji w wieku pokwitania.
Kaligynefobia
Czym jest fobia, wie niemal każdy. To niekontrolowany i nieuzasadniony, intensywny strach. Często przed zjawiskami czy postaciami, które w rzeczywistości nie stanowią realnego zagrożenia i nie powinny wywoływać tak silnego leku. Jedną z fobii jest właśnie kaligynefobia.
To wyrażenie składa się z trzech członów. Zaczynając od końca:
- fobia oznacza strach,
- gyne oznacza kobietę,
- kali oznacza piękno.
Jak nietrudno się domyślić, kaligynefobia to strach przed atrakcyjnymi kobietami. Dotyczy głównie mężczyzn. Osoby dotknięte tą fobią mają utrudnione kontakty z kobietami dla nich atrakcyjnymi, co drastycznie wpływa na ich życie związkowe.
Źródłem kaligynefobii może być:
- niska samoocena,
- lęk przed odtrąceniem,
- przykre doświadczenia w dzieciństwie z kobietą w roli głównej.
Osoby dotknięte fobią mogą doświadczać nudności, zimnych potów, duszności, arytmii serca. Może pojawić się także agresja. Często wyładowana właśnie na kobietach.