Bycie eko już dawno przestało być chwilową modą, a stało się sposobem na lepsze życie. Pakowanie zakupów do bawełnianych toreb, picie wody z butelki z filtrem, rezygnacja z plastikowych słomek do napojów. Na pewno sam wcieliłeś w życie którąś z tych ekozasad. Czy wiesz jednak, że na co dzień wcale nie jesteś tak ekologiczny, jak może Ci się wydawać? Poznaj pięć codziennych czynności, o których bardzo łatwo zapominamy, a które mają duże znaczenie dla dobra naszej planety.
Wyciąganie wtyczek z gniazdek i gaszenie światło
Zdarza Ci się zostawiać zapalone światło w pokoju, ładowarkę włączoną do kontaktu i komputer w trybie czuwania? Jeśli tak, to swoje ekologiczne życie zacznij od zmiany tych nawyków. Zostawianie włączonych sprzętów czy zapalonego światła znacząco zwiększa Twoje comiesięczne rachunki.
Prawidłowe segregowanie śmieci
Segregowanie śmieci najlepiej zacząć od zakupienia osobnych koszy na papier, butelki i puszki. Podzielone odpady regularnie wynoś do specjalnie oznaczonych pojemników na swoim osiedlu. Jeśli zdarza Ci się zamawiać jedzenie na wynos i po takiej uczcie w Twoim koszu lądują sterty plastikowych pudełek i odpadów, możesz spróbować niecodziennego rozwiązania, jakim jest korzystanie z jadalnych naczyń. Gdy już nauczysz się prawidłowego segregowania odpadów, możesz pójść o krok dalej i ustawić w swoim domu niewielki kompostownik, do którego trafiać będą odpady organiczne (obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy oraz skorupki jajek).
Zakręcanie wody
Podczas mycia naczyń cały czas leci woda? Nie zakręcasz kranu w czasie mycia zębów? Zmień to! Naczynia możesz umyć w komorze zlewu napełnionej ciepłą wodą, a dopiero potem wypłukać je pod bieżącą. Do płukania zębów używaj wielorazowego kubeczka. W kwestii oszczędzania wody możesz także zdecydować się na:
- szybkie prysznice zamiast długich kąpieli,
- włączanie zmywarki dopiero wtedy, gdy będzie całkowicie zapełniona,
- podlewanie roślin resztką wody z butelki.
Planowanie posiłków i gotowanie z głową
Gotowanie obiadów zawsze rozpoczynaj od dokładnego zaplanowania ich na kilka dni do przodu. Takie działanie pozwoli Ci kupić tylko te produkty, których naprawdę potrzebujesz. Spróbuj także zmienić dietę na zdrowszą — niech na Twoim talerzu goszczą warzywa, kasze, owoce i makarony. Nie zapominaj o piciu wody. Aby łatwiej było Ci wyrobić ten codzienny nawyk, zainwestuj w elegancką szklankę, kolorową butelkę wielorazowego użytku lub ekologiczny kubek do napoju.
Używanie własnego ciała
W nowym roku zadbaj o swoje ciało. Wybieraj komunikację miejską, wysiadaj dwa przystanki przed miejscem docelowym i resztę trasy pokonuj na piechotę. Zacznij więcej chodzić — wszystkie sprawy (zakupy, wizyta na poczcie) możesz załatwić podczas codziennego spaceru. Taka zmiana będzie miała wpływ przede wszystkim na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Podsumowanie
Weź długopis i kartkę papieru. Już teraz zaplanuj, co możesz zrobić, aby Twoje działania w nowym roku były bardziej ekologiczne i przyczyniły się do polepszenia Twojego zdrowia oraz miały wpływ na środowisko.