Now Reading
Ecosia – poznaj ekologiczną wyszukiwarkę i aplikację

Ecosia – poznaj ekologiczną wyszukiwarkę i aplikację

Wyszukiwarka Ecosia - co to jest?

Sprawnie działająca, funkcjonalna wyszukiwarka to absolutna podstawa podczas korzystania z internetu, zarówno w pracy, jak i w warunkach domowych. To właśnie dlatego zdecydowana większość użytkowników wybiera Google, które przyzwyczaiło nas do przejrzystej i prostej obsługi. Jeśli jednak poza trafnym wyszukiwaniem chcemy też zadbać o środowisko, zdecydowanie warto poznać Ecosię – wyszukiwarkę, dzięki której… przyczynimy się do sadzenia drzew.

Co to jest Ecosia?

Podczas gdy producenci aut promują samochody elektryczne, a restauracje i firmy cateringowe przestawiają się na biodegradowalne opakowania na wynos i bioplastik, a w internecie także pojawiają się ekologiczne rozwiązania, które wspierają ochronę naszej planety. Ecosia to nie tylko wyszukiwarka internetowa, która czasem może stanowić alternatywę dla Google, ale także aplikacja. Powstała w oparciu o koncepcję umożliwiającą wsparcie środowiska i zadbanie o planetę. Do zmniejszenia ilości zużytego plastiku możemy dołożyć korzystanie z Ecosii, ponieważ w zamian za to, że użyjemy tej wyszukiwarki (pod warunkiem, że nie mamy uruchomionego AdBlocka), zostanie zasadzone drzewo. Każdy użytkownik ma dostęp do szczegółowego raportu, gdzie zostaje uwzględnione, ile drzew zostało już dzięki nam posadzonych.
Korzystanie z Ecosii może nieco się różnić w zależności od tego, z jakiego sprzętu korzystamy. O ile na komputerze Ecosia funkcjonuje podobnie jak Google, o tyle na tabletach, telefonach i innych urządzeniach mobilnych przybiera raczej postać przeglądarki internetowej (jak Opera czy Google Chrome).
Ponieważ Ecosia ma bardzo przejrzysty interfejs, nie ma większego problemu, by zapoznać się z wszystkimi dostępnymi opcjami. Obsługa przebiega szybko i sprawnie, a w raporcie, poza danymi dotyczącymi drzew, znajdują się też informacje na temat samej firmy, jej dochodów czy wydatków.

Czy Ecosia jest lepsza od Google?

Chociaż Ecosia to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy bez wychodzenia z domu i przy właściwie zerowym wysiłku przyczynić się do poprawy naturalnego ekosystemu, to jednak trzeba wziąć pod uwagę jej ograniczenia. Aktualnym królem na rynku wyszukiwarek w dalszym ciągu pozostaje Google – nie ma lepszego narzędzia w tym zakresie i jak na razie trudno sobie wyobrazić godnego następcę. Google góruje nad innymi wyszukiwarkami przede wszystkim dokładnością wyszukiwań. Zwrot nie musi być nawet sformułowany poprawnie, by obszerne wyniki pozwoliły na znalezienie tego, czego dokładnie szukaliśmy.
W przypadku Ecosii sprawa ma się nieco inaczej. O ile nie planujemy wpisać żadnej skomplikowanej frazy, tylko potrzebne nam uzyskanie odpowiedzi na proste zapytanie, to możemy spokojnie z niej skorzystać. Jednak w chwili, kiedy poszukujemy bardziej doprecyzowanych informacji na konkretny temat, Ecosia niestety sobie nie poradzi i wyrzucone przez nią wyniki nie będą do końca trafne. Można spróbować z kilkoma wersjami zapytania, jednak zdecydowanie szybciej przyjdzie nam wpisanie tej samej frazy w Google, które na pewno zdoła nam pomóc.

Ecosia – czy warto?

Ecosię zdecydowanie nie należy traktować jako domyślną i jedyną wyszukiwarkę na komputerze czy przeglądarkę na urządzeniu mobilnym. W przeciwnym wypadku nie będzie spełniała naszych oczekiwań i szybko może się okazać, że korzystanie z niej jest nieco męczące.
Mimo to warto mieć to rozwiązanie w zanadrzu. Jeśli potrzebujemy przystępnego w użyciu narzędzia, gdzie możemy sprawdzić chociażby pogodę lub wyszukać odpowiedź na proste pytanie, dobrze skorzystać właśnie z Ecosii. Przyczynimy się tym do sadzenia kolejnych drzew, zatem zadbamy o środowisko. Dlatego od czasu do czasu zajrzyjmy do właśnie tej wyszukiwarki, by zatroszczyć się o planetę. Do tych bardziej ambitnych zdań zdecydowanie lepiej sprawdzi się klasyczne Google i jego szczegółowe wyniki.

Scroll To Top