Amazonka – kto to? W przeszłości i obecnie
Większość społeczeństwa wie, kim jest amazonka. Tak samo w przeszłości, jak i dzisiaj, łączyła ich godna szacunku działalność. Okazuje się, że łączy ich o wiele więcej. Warto mieć tę świadomość i więcej wiedzieć o tych wspaniałych kobietach.
Amazonki z mitologii
Wśród greckich mitów można znaleźć historie o nieustraszonych wojowniczkach. Amazonki dorównywały mężczyznom pod względem odwagi i waleczności. Często bywały nawet lepsze. Zręcznie posługiwały się różnego rodzaju bronią, jeździły konno. Nie straszny im był dźwięk uderzających o siebie ostrzy czy zgiełk bitwy.
Jednak jeśli chodzi o to, z czego były najbardziej znane, to na pierwszą myśl przychodzi łucznictwo. Specjalizowały się w broni. Przy tym były zdolne do niemałych poświęceń, by podnieść swoją sprawność. Od tego też wywodzi się ich nazwa.
W greckim „mazos” oznacza pierś, a „a” służy zaprzeczeniu. Mitologiczne Amazonki pozbywały się jednej ze swoich piersi. Wszystko po to, by sprawniej posługiwać się łukiem. Tak charakterystyczna i ewidentna cecha sprawiała, że cała grupa była bardzo spójna. Rządziły w niej zasady wzajemnego wsparcia, pomocy i ogromnego szacunku wobec siebie.
Amazonka współcześnie
Choć czasy powszechnego posługiwania się mieczem czy łukiem już dawno minęły, to także w obecnych czasach istnieją Amazonki. Znaczenie tego terminu nieco się zmieniło, jednak nadal ma wiele wspólnego z dawną definicją. Dzisiejsze kobiety nazywane w ten sposób także walczą. Jednak ich przeciwnik jest dużo mniej oczywisty.
W tym przypadku mowa o raku piersi. W celu usunięcia zmian nowotworowych u chorej, lekarze zmuszeni są do usunięcia jednej lub dwóch z piersi. W ten sposób współczesne Amazonki są podobne do swoich mitologicznych odpowiedniczek pod względem waleczności, ale także fizyczności.
Działalność Amazonek
Wsparcie i pomoc także leżą w polu zainteresowań współczesnych Amazonek. Kobiety bardzo często angażują się w działalność społeczną. Starają się pomagać innym chorym dotkniętym rakiem piersi, zapewniając im odpowiednią pomoc psychologiczną. Udzielają się także w akcjach propagujących świadomość o raku piersi i zachęcających do profilaktyki badania piersi.
W wielu miastach działają kluby zrzeszające kobiety o podobnych doświadczeniach. Tam bardziej doświadczone amazonki oferują rady i wskazówki kobietom, które są po mastektomii. Pomagają im zaakceptować swoje ciało, które wskutek operacji znacznie się zmieniło. Służą także radą w doborze odpowiedniej protezy piersi czy bielizny pooperacyjnej.
Oprócz działania na małą skalę Amazonki angażują się w akcje medialne, których celem jest przekonanie chorych, że życie nie kończy się wraz z diagnozą raka piersi. Że życie nadal ma wiele do zaoferowania i nadal ma się wiele możliwości. Bardzo ważne jest dla nich propagowanie odpowiedniego sposobu badania swoich piersi oraz tego jak często należy poddawać się specjalistycznym badaniom kontrolnym.
Dzięki działalności Amazonek kobiety dotknięte rakiem piersi oraz zmuszone do poddania się mastektomii mogą dalej żyć. Uświadamiają sobie, że choroba nowotworowa nie jest wyrokiem śmierci. Dzięki odpowiedniemu leczeniu są w stanie dalej prowadzić udane życie i stawiać czoło nowym wyzwaniom z wysoko podniesioną głową. Pomoc innych osób, szczególnie jeśli są bardziej doświadczone, jest kluczowa w oswojeniu się z nową sytuacją i efektywnej walce z nowotworem. Warto mieć świadomość, że Amazonki istnieją i działają. Nawet jeśli wydaje się, że problem nowotworu piersi nas nie dotyczy.