Uroda

Uporczywy trądzik na twarzy – jak pielęgnować i wykonywać makijaż na skórze z niedoskonałościami?

black

Trądzik na twarzy to jedna z najczęstszych, a tym samym najtrudniejszych do ukrycia niedoskonałości. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym czy różowatym, przed wykonaniem skutecznego makijażu kryjącego wymaga on od nas najpierw zastosowania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Podpowiadamy zatem jak pielęgnować twarz, którą pokrywają zmiany trądzikowe oraz w jaki sposób dobrać podkład kryjący, by skutecznie zatuszować wybrane niedoskonałości pod makijażem.

Trądzik młodzieńczy czy różowaty?

W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważne jest to, by odpowiednio dopasować kosmetyki do rodzaju naszych niedoskonałości. Trądzik może mieć bowiem formę młodzieńczą lub różowatą, co oznacza, że będzie wymagał od nas innego sposobu pielęgnacji.

  • Trądzik młodzieńczy to przede wszystkim efekt nadmiernej pracy gruczołów, który bardzo często wywołuje powstawanie widocznych zmian na twarzy o odczynie ropnym. Wbrew pozorom nie jest to problem jedynie dla nastolatków, ale też dorosłych kobiet, które zmagają się z zaburzeniami w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. W takim przypadku twarz powinnyśmy pielęgnować przy pomocy antybakteryjnego kremu oraz płynu do oczyszczania dla cery tłustej – takie kosmetyki będą regulować pracę gruczołów łojowych i matowić naskórek, a tym samym zmniejszać częstotliwość pojawiania się nowych zmian.
  • Trądzik różowaty to natomiast najczęściej wynik nadwrażliwości skóry na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i dolegliwość typowa dla cery suchej. W tym przypadku skupiska czerwonych krostek w wybranych miejscach na twarzy należy pielęgnować przy pomocy łagodnych i hipoalergicznych kosmetyków, które będą pozbawione alkoholu i wszelkich drażniących substancji.  

Trzeba jednak zaznaczyć, że trądzik nie zawsze jesteśmy w stanie “wyleczyć” przy pomocy domowych metod czy kosmetyków do pielęgnacji. Jeżeli zmiany trądzikowe są bardzo widoczne i zajmują znaczną powierzchnię twarzy, a przy tym towarzyszą mu inne dolegliwości, warto wybrać się z tym problemem do odpowiedniego specjalisty, który dobierze właściwy sposób leczenia.

Podkład kryjący do cery trądzikowej – jak go wybrać?

Przy wykonywaniu makijażu u cery trądzikowej bardzo dużo uwagi powinnyśmy poświęcić na wybór odpowiedniego podkładu do twarzy. Musi być on nie tylko właściwie dostosowany do kolorytu naszej skóry, ale przede wszystkim do typu cery. Jeżeli trądzik wywołany jest nadmiernym przetłuszczaniem i błyszczeniem się twarzy, należy szukać podkładu, który będzie zawierał substancje matujące i ograniczające nadaktywność gruczołów łojowych. Jeżeli jednak mamy do czynienia z trądzikiem różowatym, najlepiej wybierać takie kosmetyki do makijażu, które dokładnie zatuszują zaczerwienienia, ale jednocześnie nie podrażnią delikatnej skóry twarzy, np. krem CC L’Oreal Paris. Pamiętajmy o tym, że wybrany podkład do twarzy w tym przypadku musi nie tylko skutecznie tuszować niedoskonałości, ale też pełnić funkcję pielęgnacyjną, mającą na celu zmniejszenie wybranych niedoskonałości.

Makijaż kryjący – podkład + korektor kryjący?

Jeżeli chcemy wykonać skuteczny makijaż kryjący, musimy wziąć pod uwagę to, że jedna warstwa podkładu może okazać się niewystarczająca do zakrycia widocznych niedoskonałości o intensywnym kolorze. Możemy wtedy nałożyć drugą warstwę podkładu lub zastanowić się nad punktowym zastosowaniem korektora kryjącego w odpowiednim kolorze, aplikując go na skórę przed podkładem lub wprowadzając przy jego pomocy nieznaczne “poprawki” po podkładzie. Bez względu na wybór metody należy pamiętać o tym, by na koniec czynności makijażowych utrwalić podkład i korektor przy pomocy pudru do twarzy – da nam to pewność, że kilka godzin po wykonaniu makijażu nasze niedoskonałości nie zostaną ponownie odkryte.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!