Uroda Zabiegi Zdrowie

Jak korzystać z solarium, by opalać się bezpiecznie?

solarium

Solarium to miejsce, w którym sztuczne promieniowanie UV ma za zadanie stworzyć na skórzę opaleniznę. Jest szczególnie chętnie odwiedzane w czasie, gdy naturalne promienie słoneczne słabo docierają do ziemi. Wizyta w solarium może nie tylko zapewnić opaleniznę o każdej porze roku, ale także poprawić samopoczucie, gdyż pod wpływem światła wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia. Jednak poza niekwestionowanymi zaletami, opalanie w solarium ma także wady i może być groźne, jeśli się nieumiejętnie z niego korzysta. Zatem jak korzystać z solarium, by nie zrobić sobie krzywdy?

Dlaczego solarium może szkodzić?

Promienie, które opalają w solarium, to promienie UVA. Jeszcze całkiem niedawno uważano, że bardziej szkodliwe dla skóry jest promieniowanie UVB, które w kabinach opalających występowało w śladowych ilościach. Jednak w tym momencie wiadomo już, że to właśnie UVA są dla nas groźne, głównie ze względu na to, że docierają do głębokich warstw skóry, niszczą włókna elastyny i kolagenu, przyspieszają rozwój wolnych rodników, co może prowadzić do powstawania nowotworów.  Dlatego właśnie należy korzystać z solarium niezwykle ostrożnie i z rozwagą, co zapewni bezpieczne opalanie.

Zanim odbędziesz pierwsza wizytę w solarium…

Jest kilka zasad, których stosowanie pozwoli uniknąć niekorzystnych skutków opalania w solarium. Przed pierwszą wizytą warto:

  1. Skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli uważasz, że nic ci nie dolega, warto zapytać o zdanie specjalistę. Może się bowiem okazać, że leki, które przyjmujesz lub środki hormonalne są przeciwwskazaniem do opalania. Nie zapominaj także o zmianach skórnych i pieprzykach, które są potencjalnym przeciwwskazaniem. Najlepiej, by obejrzał je dermatolog i wydał opinię na ich temat.
  2. Sprawdź, jakiej jakości łóżko opalające jest w miejscu, w którym chcesz się opalać. Dotyczy to przede wszystkim sprawnej wentylacji, poziomu eksploatacji lamp. Warto także zapytać, czy łóżko zostało odpowiednio zdezynfekowane.
  3. Określić fototyp swojej skóry. Im cera jaśniejsza i bardziej różowa, tym bardziej podatna jest na poparzenia i co za tym idzie, należy ją opalać krócej. Przy jasnej, piegowatej skórze i blond włosach możesz zacząć od pięciu minut, a gdy skóra już się przyzwyczai, możesz czas zwiększyć do dziesięciu. Osoby o śniadej cerze mogą rozpocząć od dziesięciu minut, a następnie zwiększyć do dwudziestu.
  4. Zostaw w domu biżuterię, nie maluj się i weź prysznic – pomoże ci to zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień. Pamiętaj też, by zakryć brodawki piersiowe, jeśli opalasz się nago, a także nałóż okulary ochronne, ponieważ promieniowanie ma na nie zły wpływ.
  5. Zaopatrz się w kosmetyki nawilżające i wodę. Podczas opalania w solarium skóra wysusza się i traci wiele wody, dlatego po zabiegu należy uzupełnić jej braki.
  6. Pamiętaj, by nie przekraczać bezpiecznego czasu opalania – wynosi on dziesięć godzin rocznie, w co wlicza się i opalanie na słońcu, i solarium. Nie opalaj się codziennie, a jeśli chcesz korzystać z łóżek opalających częściej. zachowaj kilkudniowe odstępy między sesjami.

Zachowując zasady bezpiecznego opalania, można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych korzystania z solarium. Jeśli nie czujesz się przekonana, a chciałabyś cieszyć się piękną opalenizną także poza sezonem letnim, skorzystaj z opalania natryskowego, w którym zamiast lamp wykorzystuje się preparaty brązujące.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!