Trendy i styl Uncategorized

Jak sporządzić listę gości weselnym i nie zwariować?

lista-gosci-weselnych

Większość Panien Młodych uważa, że układanie listy gości to najgorsza część organizacji weselnej. Ponieważ budżet weselny niestety nie jest z gumy, jest to czas podejmowania najważniejszych decyzji, określenia z kim chcemy dzielić ten najważniejszy dzień w naszym życiu. Jak więc przygotować listę gości weselnych?

Poważna rozmowa z partnerem

Najważniejsze byście razem z ukochanym określili jeden, wspólny tor działania, odpowiedzcie sobie na trzy podstawowe pytania:

 • Kto płaci za gości weselnych?

Zdarza się tak, że to rodzice płacą za gości, lub wesele jest “składkowe”.

 • Jaki macie budżet?

Ile pieniędzy chcecie przeznaczyć tylko i wyłącznie na obsługę gości.

 • Ilu gości chcecie zaprosić?

Czy oczekujecie wielkiego balu z każdą osobą, której kiedykolwiek powiedzieliście “dzień dobry” czy raczej skromnej ceremonii dla najbliższej rodziny.

Potem możecie spróbować podzielić się listą, np. każdy dostaje ⅓ dostępnego miejsca na sali do rozdysponowania między swoich najbliższych, a pozostałe miejsca są wspólne. Jest to ułatwienie, dzięki któremu powinno wam się udać, uniknąć ciągłych sprzeczek.

Na jakiej zasadzie tworzyć listę gości weselnych?

Listę gości zawsze powinniśmy zacząć tworzyć od osób nam najbliższych, rodziny i przyjaciół, z którymi chcemy dzielić ten szczególny czas. Następne pozycje na liście powinny się pojawiać wraz ze zmniejszającą się więzią. Co jednak zrobić, jeśli lista wciąż jest za długa?

 • Widzimy się w kościele

Część osób możesz zaprosić tylko na ślub, nikt nie oczekuje od Ciebie, że na wesele zaprosisz byłą koleżankę ze szkoły, jeśli nie utrzymujecie bliskich kontaktów. Jednak na pewno miło będzie, jeśli tego dnia uda wam się  spotkać a ona będzie mogła osobiście złożyć Ci życzenia.

 • Licz na dobre wychowanie

Czasami po prostu nie wypada kogoś nie zaprosić, mimo że wasze relacje są napięte. Jednak bardzo często się zdarza, że w takich sytuacjach zaproszona osoba się nie pojawi, wynika to z faktu, że obie strony zdają sobie sprawę, że spotkanie byłoby bardzo niekomfortowe, dlatego grzecznie odmawiają.

 • Przekalkuluj odległość

Małe prawdopodobieństwo, że ktoś, kto nie jest z Tobą bardzo blisko związany, wybierze się na Twój ślub z drugiego końca kraju.  Zaprosić oczywiście wypada, jednak zwykle na tym się kończy.

Co z osobami towarzyszącymi?

Panuje zasada, że osoby pełnoletnie zawsze zapraszamy z osobami towarzyszącymi, nawet jeśli wiemy, że obecnie są samotne. W przypadku osób niepełnoletnich możemy albo dopisać je do zaproszenia rodziców, albo jeśli opiekunowie wyrażą na to zgodę, również zaprosić z partnerem/partnerką. Jedynym odstępstwem od tych zasad mogą być starsze osoby pozostające w stanie wolnym (np. wdowy), im zwykle wypisujemy pojedyncze zaproszenie.

A co z dziećmi?

Już na początku tworzenia listy musicie ustalić, czy gości zapraszacie z dziećmi. Jeśli stwierdzicie, że wasz budżet wam na to nie pozwoli, poinformujcie o tym zaproszonych gości.
Warto jednak rozważyć tę możliwość i przedyskutować ją z obsługą sali, często okazuje się bowiem, że dzieci kosztują znacznie mniej niż dorośli. Nie musicie też od razu zatrudniać animatora, większości dzieci wystarczą kredki, blok i kilka gier planszowych.

O czym pamiętać przygotowując listę gości weselnych?

 • O samych sobie- was wpiszcie jako pierwszych, bardzo wiele par o tym zapomina, tak samo, jak nie liczy swojej zastawy, to wielki błąd, którego można potem żałować.
 • Dobieraj wielkość sali do ilości gości, a nie ilość gości do wielkości sali.
 • Na liście gości uwzględnij fotografa, kamerzystę, muzyków lub wodzireja, oni także muszą coś jeść.
 • Nie musisz na wesele zapraszać osób z pracy, możesz zaprosić ich tylko na ślub i też nie jest to obowiązkowe.
 • Bądź konsekwentna i asertywna. Jeśli zdecydujesz się zapraszać osoby według jakiegoś klucza, trzymaj się go, tak samo nie zapraszaj kogoś, tylko dlatego, że rodzice lub bliscy Cię do tego namawiają.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!