Medycyna

Wybielanie zębów – droga do pięknego uśmiechu

wybielanie

Piękne zęby, odsłaniane w białym uśmiechu, wołają do nas z każdej reklamy. W większości przypadków to efekt odpowiedniej obróbki zdjęcia, jednak zdrowe zęby to niewątpliwa ozdoba każdego z nas. Dzięki stomatologii estetycznej, dziedzinie stomatologii stosunkowo młodej, ale prężnie rozwijającej się, możliwe jest osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych nawet do tych oglądanych w telewizji.

Zdrowe zęby to piękne zęby

Droga do pięknych zębów powinna rozpocząć się u źródła, czyli od zadbania o ich zdrowie. Częste wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą wykryć wszelkie nieprawidłowości, a tym samym rozpocząć odpowiednio wczesne leczenie, by osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujące efekty. Bo tylko zęby zdrowe mogą być ozdobą uśmiechu.

Stomatologia estetyczna pozwala na poprawę wyglądu zębów na wielu płaszczyznach. Kwestią, która dla wielu jest kluczowa, jest kolor uzębienia. Często jest uwarunkowany genetycznie i zależny jest od koloru kości oraz ich zmineralizowania, a waha się od żółtego do szaroniebieskiego. Jednak nie bez znaczenia są tu również osady, powstające przez częste picie kawy i herbaty. Sprawiają one, że kolor zębów, zamiast śnieżnobiały, staje się żółty, co nie jest estetyczne. Tu jednak przychodzi z pomocą stomatologia estetyczna i sposoby na to, by uśmiech na powrót stał się biały.

Jak zyskać biały uśmiech?

Pierwszym krokiem do poprawy wyglądu zębów jest oczyszczenie ich z osadów i kamienia, które odkładają się na zębach w ciągu każdego dnia. Zabiegi, które pomogą pozbyć się nalotów, to przede wszystkim piaskowanie oraz skaling – czyli oczyszczenie i polerowanie zębów. Pozwoli to przygotować je na kolejne działania.

Wybielanie zębów – w domu i u dentysty

Gdy zęby zostały już oczyszczone z osadów i kamienia, są przygotowane do tego, by stać się prawdziwą ozdobą twarzy. Zabiegiem, który pozwoli cieszyć się białym uśmiechem, jest wybielanie zębów. By je wykonać, najlepiej udać się do stomatologa i sprawdzić ofertę – kliniki takie jak Smile Design Clinic oferują wybielanie zębów wykonywane w gabinecie oraz przez pacjenta w domu.

W obu przypadkach najpierw należy wykonać odpowiednią nakładkę na zęby. W tym celu robi się specjalny odcisk szczęki, co pozwala na wierne odtworzenie układu zębów tak, by stworzone nakładki pasowały idealnie. Następnie w przypadku, gdy pacjent wybiera zabiegi w domu, otrzymuje od stomatologa wykonane dla niego nakładki oraz preparat wybielający, który powinien stosować samodzielnie. By efekty były jak najlepsze, zalecane jest noszenie nakładek wypełnionych żelem przez kilka godzin w ciągu dnia. Ważne jest także zachowanie białej diety, czyli wykluczenie z codziennych posiłków produktów mających działanie barwiące – głównie kawy i herbaty.

W przypadku wybielania przeprowadzanego w gabinecie dentystycznym, także wykorzystywany jest specjalistyczny żel, jednak o silniejszym działaniu, z tego względu pozostaje na zębach przez kilka minut, po czym jest usuwany za pomocą ssaka stomatologicznego. Metoda ta pozwala osiągnąć wymierne efekty szybciej niż przeprowadzane w domowym zaciszu zabiegi, jednak wymaga przyjścia do gabinetu co najmniej kilkukrotnie.

Wybielenie zębów raz na zawsze?

Niestety nie jest możliwe wybielenie zębów raz na zawsze. Eksperci ze Smile Design Clinic wskazują, że efekty zabiegu mogą utrzymać od roku do trzech lat, w zależności od diety oraz nawyków higienicznych. W dłuższym utrzymaniu białych zębów pomoże stosowanie past wybielających oraz częste szczotkowanie zębów. Usuwanie osadów za pomocą piaskowania oraz skalingu w gabinecie dentystycznym również jest ważną kwestią. Gdy zachowany odpowiednie zasady, nasz uśmiech będzie oszałamiał przez długi czas.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!