Medycyna Zdrowie

Przepuklina brzuszna – objawy i leczenie

przepuklina1

Przepuklina brzuszna jest często występującym u Polaków stanem patologicznym. W zależności od rodzaju, może one się pojawić w różnych sytuacjach, czasem bezobjawowo.

Czym jest przepuklina brzuszna?

Jest to przemieszczenie zawartości jamy ciała (najczęściej otrzewnej z jelitami) przez naturalne lub nabyte otwory. Naturalne otwory są przykryte skórą i w fizjologicznym stanie ich ściany są odpowiednio wytrzymałe i  chronione przed przedostaniem się na zewnątrz organów jamy brzusznej. Są to np. kanał pachwinowy czy udowy. Nabyte otwory to te, które nie występują fizjologicznie np. niewytrzymała blizna pooperacyjna. Należy pamiętać, że jest to stan niebezpieczny dla człowieka, często przebiegający bez objawów bólowych.

Rodzaje przepuklin

Przepukliny dzielimy ze względu na otwór przez który przedostaje się otrzewna z narządami jamy brzusznej. Najczęściej występujące rodzaje to: przepukliny pachwinowa, udowa i pępkowa. Poprosiliśmy specjalistów lekarzy z Centrum Medycznego Bieńkowski o wytłumaczenie na czym one polegają i czym się objawiają.

Przepuklina pachwinowa

Występuje głównie u mężczyzn (5-krotnie częściej niż u kobiet). jest to uwypuklenie otrzewnej przez kanał pachwinowy, biegnący przez ścianę brzucha. Kanał pachwinowy to przestrzeń przez którą u mężczyzny przechodzi powrózek nasienny, a u kobiety więzadło obłe macicy.

Objawy przepukliny pachwinowej to przede wszystkim kuliste uwypuklenie w pachwinie lub mosznie, powiększające się podczas kaszlu lub parcia na stolec. Może wystąpić pieczenie, lub ból w okolicy pachwiny. U mężczyzn promieniuje on do jądra, często podczas wysiłku fizycznego (np. podnoszenie ciężarów)

Jeśli przepuklina występuje w formie łagodnej, tj. można ją odprowadzić bez operacji, może nie dawać żadnych objawów bólowych. Jest to o tyle ważne, iż bagatelizacja uwypuklenia w pachwinie może doprowadzić do dużych powikłań np. uwięźnięcia i wtórnego niedokrwienia uciśniętych jelit oraz ich martwicy.

Przepuklina udowa

Występuje rzadko, znacznie częściej u kobiet. Worek przepuklinowy przedostaje się przez kanał udowy. Objawia się kulistym elastycznym uwypukleniem poniżej więzadła pachwinowego. Bocznie od kulistego tworu można wyczuć tętnienie tętnicy udowej.

Najczęściej nie daje objawów bólowych.

Przepuklina pępkowa

Występuje przeważnie u małych dzieci i kobiet po licznych porodach. Worek przepuklinowy przedostaje się przez nie zarośnięty otwór w pępowinie. Uwypuklenie występuje w okolicy pępka.

Leczenie przepuklin brzusznych

Przepuklina pachwinowa ze względu na możliwość uwięźnięcia stanowi wskazanie do operacji. Może być ona przeprowadzana w sposób tradycyjny tj. z wykorzystaniem tkanek chorego do naprawy tylnej ściany kanału pachwinowego, lub z użyciem siatki z tworzywa sztucznego. Drugi sposób charakteryzuje się większą trwałością ściany co wpływa na zmniejszenie nawrotów. Alternatywnym rozwiązaniem jest operacja laparoskopowa (bez otwarcia jamy brzusznej). Stosuje się je głównie w przepuklinach nawrotowych. Jej zaletą jest dużo mniejsze naruszenie powłok ciała, czego zaletą są krótszy czas rekonwalescencji oraz mniejsze prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych.

Operacja jest jedynym sposobem leczenia w przypadku przepukliny udowej. Zabieg wykonywany jest od strony uda lub wyżej, nad więzadłem pachwinowym. Nawroty występują bardzo rzadko. Przepuklina pępkowa również leczona jest operacyjnie.

Więcej informacji o leczeniu przepuklin znajdziesz na www.chirurgiaplastycznabydgoszcz.pl

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!