Chirurgia plastyczna Medycyna Uroda

Nowoczesne możliwości protetyków

zahnreinigung-1514693_960_720

Protezy zębowe i inne uzupełnienia protetyczne braków w jamie ustnej pacjenta, mają dziś zupełnie inny charakter niż jeszcze 10-20 lat temu. Cały czas rozwija się technika, dlatego można projektować protezy i implanty zębowe z wykorzystaniem programów komputerowych i nowoczesnych drukarek 3D. Z jakich dobrodziejstw techniki mogą korzystać obecnie lekarze stomatolodzy?

Stomatologia w nowoczesnym wydaniu

W porównaniu z technikami,  których korzystali protetycy i stomatolodzy jeszcze kilka lat temu, chociażby przy projektowaniu protez zębowych, dzisiejsze możliwości wydają się wizją przyszłości rodem z filmów science fiction. Pobranie wycisku trwało niegdyś nawet kilkadziesiąt minut, a tworzenie protezy wymagało wykonania precyzyjnej, rzemieślniczej pracy przez technika dentystycznego. Obecnie jest zupełnie inaczej, a rewolucja w sposobie realizacji prac w pracowniach protetycznych dokonała się z korzyścią nie tylko dla protetyków, ale i dla pacjentów.

Komputerowy skan jamy ustnej

Nowoczesna technologia w dziedzinie stomatologii szybko i dynamicznie się rozwija, co usprawnia pracę lekarzy i poprawia komfort pacjentów. Pobranie wycisku aktualnie przeprowadzane jest z zastosowaniem nowoczesnych mas mieszanych automatycznie oraz techniki komputerowej. Uzębienie pacjenta jest skanowane z dokładnością do 7 mikronów, w zautomatyzowanych placówkach dentystycznych. Tak działa m.in. protetyka w klinice Supradent Warszawa. Przesłany do laboratorium wycisk cyfrowy jest obrabiany w specjalnych programach komputerowych przez technika, który w ten sposób tworzy projekt uzupełnienia protetycznego na podstawie wirtualnego zapisu odlewu. Gotowy projekt jest drukowany na obrabiarce 3D w tlenku cyrkonu, czyli materiale, jaki używany jest do produkcji noży i osłon w rakietach kosmicznych.

Dzięki zautomatyzowaniu pobierania wycisków uzębienia pacjenta i przygotowywania projektu protetycznego uzupełnień, można zmniejszyć czas niezbędny do wykonania protezy lub implantów, przy jednoczesnym zwiększeniu dokładności takich prac. Uzupełnienia protetyczne przygotowane w ten sposób są nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia pacjentów. Mają gładką powierzchnię, są dużo twardsze niż nasze zęby i wykazują wysoką odporność na przebarwienia.

Skanery wewnątrzustne

Nowinką technologiczną w klinikach stomatologicznych i pracowniach protetycznych są skanery wewnątrzustne, które pozwalają uprościć i skrócić proces powstawania uzupełnień protetycznych. Zastępują mało doskonałą, ale powszechnie wykorzystywaną dotychczas procedurę tworzenia standardowych wycisków. Obraz uzupełnienia protetycznego może być przez internet, w sposób zautomatyzowany, wysłany do laboratorium protetycznego, a dzięki temu technik może rozpocząć proces tworzenia korony lub mostów protetycznych natychmiast, zanim jeszcze pacjent opuści ostatecznie gabinet stomatologiczny. Dlatego uzupełnienia tego rodzaju można wytwarzać w kilka godzin i zakładać je pacjentom nawet tego samego dnia. Szybko i skutecznie odbudowuje się dzięki temu ukruszone czy złamane zęby i naprawia się je na miejscu, w gabinecie dentystycznym.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj nas!